Difference between revisions of "Gold Dragon"
From Wyvern Source
m (Filling out monster info) |
m |
||
| Line 11: | Line 11: | ||
|Dragon | |Dragon | ||
|- | |- | ||
| − | |Threat | + | |Threat Level |
|28 | |28 | ||
|- | |- | ||
Revision as of 17:52, 15 September 2017
| Gold Dragon | |
| Picture | |
| Type | Dragon |
| Threat Level | 28 |
| Spellcaster | Yes |
| Spells | Sandstorm, Death Ray |
| Resistances | Cold, Acid, Shock, Magic, Cut, Smash, Stab |
| Immunities | Death, Confusion, Paralysis, Poison, Fear, Fire, Petrify, Charm, Slow |
| Loot | |